Uczestnicy konferencji mieli możliwość, dzięki prezentacjom ekspertów-praktyków, poznać wiele źródeł, z których można produkować prąd wykorzystywany w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach czy usługach komunalnych. Prowadzący prezentacje przekonywali, że mieszkańcy regionu leszczyńskiego są w dobrej sytuacji – zarówno nasłonecznienie, jak i dobra wietrzność sprawiają, że instalacje fotowoltaiczne i wiatrowe mogą zapewnić produkcję prądu wystarczającą na własne potrzeby. Z prezentacji można było dowiedzieć się również jak wykorzystać do ogrzania domu pompy ciepła czy kolektory słoneczne.
Zaletą prezentacji była ich praktyczność. Prezentowane były rzeczywiste, kilkuletnie wyniki produkcji prądu przez panele posiadane przez prelegentkę na własnym domu. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest coraz tańsze, dostęp do technologii łatwiejszy a ich zastosowanie coraz powszechniejsze. Przykładem mogą być elektryczne samochody – podczas konferencji prezentowały się (i przy okazji ładowały akumulatory energią słoneczną) dwa samochody miejskie i Tesla.
W drugiej części konferencji uczestnicy dowiedzieli się o wykorzystaniu śmieci, odpadów miejskich, osadów jako surowców do produkcji biogazów, który z kolei można wykorzystać do produkcji energii. Pozyskana w ten sposób energia może posłużyć na przykład do ładowania miejskich autobusów elektrycznych. Integrując działania różnych spółek miejskich i zarządzając kompleksowo energią w mieście można, wykazując się innowacyjnym podejściem, chronić środowisko i poczynić znaczne oszczędności.
Prelegenci także wskazali, skąd można wziąć pieniądze na sfinansowanie instalacji w prywatnym domu, w przedsiębiorstwie czy przez samorząd. Pieniędzy można szukać na przykład w programach unijnych, programie Prosument czy Bocian. Jak podkreślali prelegenci – żeby skorzystać z funduszy, trzeba dobrze się do tego przygotować. Eksperci Leszczyńskiego Klastra Budowlanego służą pomocą zarówno przy doborze źródeł energii, projektowaniu i wykonywaniu instalacji jak i pozyskaniu finansowania.
– Poprzez naszą konferencję chcieliśmy pokazać, że uzyskiwanie prądu z odnawialnych źródeł energii dotyczy wielu aspektów, wykorzystania ich w gospodarstwie domowym, przedsiębiorstwie, czy przy zarządzaniu energią w skali całego miasta- mówi Paweł Jędraś, lider Leszczyńskiego Klastra Budowlanego, przedsiębiorca. – W tym kontekście bardzo nas cieszy duże zainteresowanie konferencją i udział w niej wielu przedstawicieli samorządów z regionu, przedsiębiorców i inwestorów prywatnych. Temat jest bardzo aktualny, energetyka odnawialna to dziedzina, która dynamicznie się rozwija, świadczą o tym aktywne działania firm z klastra czy duże zainteresowanie szkół. Leszczyński Klaster Budowlany dostarcza inspiracji, wskazując, że innowacyjne podejście do energii jest po pierwsze uzasadnione ekonomicznie, a po drugie konieczne, jeśli chcemy rozwijać się gospodarczo i dbać o to, aby rozwój był zrównoważony, w trosce o jakość życia i środowisko – dodaje Paweł Jędraś.
Kolejna konferencja Leszczyńskiego Klastra Budowlanego planowana jest na jesień – tematyka będzie dotyczyć termomodernizacji budynków.