W środę, 15 kwietnia w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lesznie odbyła się konferencja, którą w formie debaty zorganizował Leszczyński Klaster Budowlany. Gościliśmy ekspertów z całej Polski – zarówno naukowców, jak i praktyków. W debacie uczestniczyło ponad 70 osób zainteresowanych tematem.
Dla wszystkich, którym nie udało się dotrzeć, prezentujemy najważniejsze wnioski ze środowej dyskusji:

1. Podstawową cechą budynku pasywnego jest komfort warunków przebywania w nim oraz wyjątkowo niskie zużycie energii potrzebnej do użytkowania. Budynek pasywny jest nowoczesny, przemyślany i wyjątkowo dobrze wykonany, z najlepszych materiałów.

2. Budynek pasywny jest nieco droższy w budowie, ale w przyszłości utrzyma swoją wartość. Zakłada się, że nie będzie wymagał termomodernizacji w przyszłości. Różnica w kosztach budowy jest trudna do określenia, zależy od warunków lokalizacyjnych, wymagań użytkownika, umiejętności projektanta oraz umiejętności i rzetelności wykonawcy.
Wraz z ciągłym wzrostem wymagań prawno – technicznych dla budynków standardowych różnica w kosztach budowy będzie się zmniejszać.

3. Budynek pasywny jest dobrą podstawą do wykonania od razu lub przekształcenia w przyszłości w budynek +energetyczny.
Aby uzyskać standard pasywny należy budynek od razu zaprojektować jako pasywny. Wymaga to dokładnej analizy lokalizacji i przemyślenia całości na etapie projektu. Projekt budynku pasywnego musi być wykonany od razu z uwzględnieniem wszelkich instalacji, z udziałem projektantów instalacji w całym procesie projektowym.

4. W procesie budowania należy zapewnić najwyższą staranność wykonania całości i wszelkich detali. Detale mogą zdecydować o uzyskaniu parametrów standardu pasywnego.

5. Należy dążyć do prostych rozwiązań, jak najbardziej opartych o naturalne procesy występujące w przyrodzie i wykorzystanie naturalnych właściwości lokalizacyjnych w terenie.

6. Podstawowe wymagania techniczne:
– uzyskanie szczelności powietrznej, zweryfikowanej próbą szczelności,
– wykonanie instalacji wentylacyjnej nawiewno – wywiewnej z odzyskiem ciepła,
– zapewnienie niskich współczynników przenikania ciepła przez przegrody,
– zapewnienie ciągłości izolacji termicznej wokół budynku,
– zapewnienie rozwiązań technicznych uniemożliwiających przegrzewanie się budynku latem.

7. Niektóre obowiązujące w Polsce wymagania techniczno – prawne są nieuzasadnione i utrudniają budowę budynków pasywnych lub niepotrzebnie zwiększają koszty.

9. Brak obowiązującego systemu certyfikacji nie sprzyja budowaniu obiektów pasywnych.

10. Użytkownik obiektu pasywnego powinien mieć świadomość korzystania z takiego obiektu i podstawową wiedzę o zastosowanych rozwiązaniach technicznych, aby umieć optymalnie wykorzystać dostępny potencjał obiektu.